CRM oraz crm - portal, szkolenia, doradztwo, dostawcy, programy i systemy crm

CRM - portal wiedzy o CRM

CRM - doradztwo   Szkolenia z CRM  Dostawcy CRM

CRM | portalCRM.pl

Crm to cała filozofia a nie tylko narzędzie

O crm, Wiadomości

Ataki i kradzież danych z systemów CRM

Z pewnością każdy z Was słyszał o sytuacjach kiedy w znanych firmach dochodzi do kradzieży danych przez hakerów. Ataki ransomware stanowią coraz większe zagrożenie dla firm i organizacji.
Może się wydawać że małych i średnich firm to nie dotyczy. Jest to błędne myślenie - hakerzy działają masowo i nie analizują statusu swoich ofiar. Wiele firm nie przyznaje się do tego, że padła ofiarą ataku i kradzieży danych. Nie podejmuje żadnych kroków, aby powiadomić osoby których dane zostały skradzione o niebezpieczeństwie. Taka postawa może zakończyć się wysoką karą oraz złą reputacją wśród klientów.

Warto przemyśleć jak wyglądają procedury bezpieczeństwa w naszej firmie i czy bierzemy pod uwagę, że do naszego CRM-a, który jest skarbnicą danych osobowych również mogą wkraść się hakerzy. Ukraść dane lub zakodować je tak, że nasza firma nie będzie w stanie pracować przez wiele tygodni zanim odbuduje brakujące dane.

 1. Czym jest ransomware?
 2. Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do danych lub systemów komputerowych. Przestępcy żądają okupu w zamian za odszyfrowanie danych.

 3. Jak przestępcy dostają się do systemów.
 4. Techniki są różne i stale uaktualniane przez hakerów . Do zainfekowania systemu może dojść sprawą oszukanych wiadomości udających korespondencję z banku, sklepu internetowego czy firmy usługowej. Również luki bezpieczeństwa w stosowanym oprogramowaniu, które nie jest aktualizowane mogą być wykorzystane do włamania.

 5. Skutki ataków ransomware:
 6. Infekcja ransomware zazwyczaj prowadzi do zaszyfrowania danych, takich jak pliki, foldery, bazy danych czy całe twarde dyski. Hakerzy kontaktują się z ofiarą aby wymusić okup.
  Pozyskane dane osobowe mogą wykorzystywać do dalszych ataków i wyłudzeń pieniędzy.

 7. Jak chronić się przed atakami ransomware?
 8. Regularne aktualizuj oprogramowanie, stosuj oprogramowanie antywirusowe i firewall.Stosuj weryfikację dwuetapową podczas logowania do systemu CRM. Upewnij się u producenta czy system jest zbudowany w bezpiecznej i aktualizowanej technologii, czy posiada technologiczne zabezpieczenia.
  Twórz kopie zapasowe danych kluczowych w Twojej organizacji (systemów CRM, serwerów z danymi, komputerów kluczowych pracowników).
  Dbaj globalnie o cyberbezpieczeństwo w firmie. Zapoznaj pracowników obowiązkowo z procedurami bezpieczeństwa, rób szkolenia aktualizujące.